A gyorsan merülő mobil zavarja leginkább az okostelefon-felhasználókat

Az okostelefonnal rendelkezők számára a legnagyobb problémát a készülékeik akkumulátorainak rövid üzemideje okozza. Sokan panaszkodnak a túlárazott modellek miatt is, az 50 év feletti internetezők kétharmada pedig még mindig nem használ okostelefont.

Okostelefon használat

Az NRC reprezentatív felmérése szerint a hazai 18‒75 éves internetezők közel kétharmada használ okostelefont. Az arány a fiatalabb korosztálynál a legmagasabb, a 18‒29 évesek 79 százaléka, a 30‒39 évesek 71 százaléka, míg az 50 felettiek mindössze egyharmada rendelkezik internetezésre is alkalmas készülékkel. Céges okostelefonja a legnagyobb arányban a 30‒39 éves korosztálynak, a budapesti lakosoknak (9-9%) és a felsőfokú végzettségűeknek (13%) van.

A legelterjedtebb márkák

Minden harmadik magyar internetezőnek Samsung okostelefonja van, de gyakoriak a Sony (14%), a Nokia (11%), az LG (8%), a Huawei (5%) és a Sony-Ericsson (5%) készülékei is. Az Apple még a rendszeresen internetező magyarok között sem tartozik a legelterjedtebb márkák közé, iPhone-nal mindössze 4 százalékuk rendelkezik – igaz, ez a szám 8 százalékra ugrik a felsőfokú végzettséggel rendelkezők között. Régi Nokiáikhoz pedig elsősorban az 50 év felettiek ragaszkodnak, a Samsung (30%) után ez a második (20%) márka az idősebbek között.

Okostelefonok márkája

Gyorsan merül és drága

A mai telefonokkal kapcsolatban a legnagyobb probléma, hogy ha intenzíven használjuk őket, akkor nagyon gyorsan lemerülnek. Ennek megfelelően rendkívül magas, 74 százalék azoknak az aránya, akik elégedetlenek készülékük akkumulátorának üzemidejével. A válaszadók nem csupán gyakran panaszkodnak erre, de annyira súlyosnak érzik a kérdést, hogy az okostelefonnal rendelkezők fele szerint az akkumulátorok üzemidejének növelésével kellene kezdeni a készülékek fejlesztését. Ezalatt az árcsökkentést csak 12 százalékuk, a sebesség növelését pedig csupán 8 százalékuk tartja a legfontosabb prioritásnak.

Elégedetlenség okai

A rövid üzemidő megnyújtását a gyártók jelenleg különböző technológiákkal próbálják meg leküzdeni. Rafal Naploszek, az itthon nemrég bemutatkozott, és a telefonpiacon új szereplőnek számító Honor regionális vezetője szerint a felsőkategóriás telefonokban egyértelműen nagyobb teljesítményű energiaforrásokra van szükség a jelenleg általánosnak számító 1800 és 2800 mAh közötti teljesítménnyel bíró akkumulátoroknál. Ennek megfelelően az intenzív internetezőknek szánt Honor 6 modellbe már 3100 mAh teljesítményű akkumulátort szerelt a gyártó, melyet különböző szabadalmaztatott energiagazdálkodási technológiákkal egészített ki. Így ez a készülék átlagos használat mellett már több mint két napig bírja egy feltöltéssel, de magas igénybevétel mellett is kitart 24 órán keresztül. Újítás az is, hogy a telefon 10 százalékos töltöttségnél ultra-energiatakarékos módba kapcsol, és bár ilyenkor kizárólag hívásokra és SMS üzenetek küldésére használható, további 24 órányi működésre képes.

Elégedetlenség okai - rangsor

A kutatás eredményeiből az is kiderült, hogy a válaszadók közel fele (45%) gondolja úgy, hogy az okostelefonok árának csökkentésére lenne szükség a túlárazott piacon. Emellett ugyanennyien fejlesztenék a készülék ellenálló képességeit is (karcmentesség, vízállóság, kopásállás). Ebben a tekintetben az iPhone-tulajdonosok a legkevésbé elégedettek, az átlagos 48 százalékhoz képest az Apple készüléket használók 78 százaléka javítana telefonja ellenálló képességein.

A kutatás hátteréről

Az adatok az NRC felméréséből származnak, melyet a piackutató 2014 novemberében, a 18‒75 éves hazai internetező lakosság körében készített többszörösen rétegzett, 1000 fős online kérdőíves felmérés segítségével. Az eredmények a célcsoportra nem, korcsoport, végzettség és lakóhelytípus jellemzők alapján reprezentatívak.

A kutatás eredményei azt is megmutatják, hogy óvatosan kell bánni a más módszertannal készült felmérések adataival. Így például annak statisztikája, hogy a látogatók milyen telefonokról tekintik meg a weboldalakat nem pontosan fejezi ki a márkák piaci súlyát, mivel a különböző készülékeket nem egyenlő arányban használjuk internetezésre.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .